Historie veřejného osvětlení

Veřejné osvětlení je skvělým výdobytkem současnosti, které má své pro a proti. Většina z nás už ho ani v noci nevnímá a považuje jej za samozřejmost. Víte ale, jak to vlastně začínalo?

Využití pochodní a olejových lamp

Úplně prvním nástrojem který se využíval k osvětlení nočního prostředí, byl oheň. Nejprve se využívaly pochodně. Jednalo se o oheň udržovaný ve velkých železných klecích. Později se přešlo k využití olejových lamp. K jejich rozšíření došlo až po roce 1859. Nejprve se využíval velrybí tuk, později se přešlo k používání petroleje. Jako veřejné osvětlení se však využívaly spíše plynové lampy, které se poprvé rozsvítily už v roce 1807 a u nás se začaly používat až v roce 1847.

Elektrické osvětlení

Na počátku 20. století se už začalo rychle rozšiřovat elektrické osvětlení. To bylo možné i díky tomu, že Thomas Alva Edison přišel s efektivním pouzdrem, které chránilo kontakty elektrického oblouku před oxidací. Je také důležité si připomenout Františka Křižíka a jeho obloukové lampy, které však vytlačil právě Edison pomocí svých žárovek. 

Současnost

V dnešní době bychom si už nedokázali představit ulice bez veřejného osvětlení. K vidění jsou nejčastěji dva druhy LED veřejného osvětlení. Jedná se zejména o bílé a žluté světlo. Žluté světlo se používalo zejména dříve, dnes se začíná více používat bílé světlo. Což ovšem nemusí být to nejlepší řešení. Bílé světlo totiž není tak přívětivé k lidskému organizmu, jako žluté. To totiž může způsobovat poruchy spánku. Na druhou stranu zase přiměje organismus být vzhůru, což se může hodit např. na dálnicích. 

 

MÁTE ZÁJEM O PUBLIKACI ČLÁNKU?

NAPIŠTE NÁM NA Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.